Pytania i odpowiedzi
1. Jaki jest cel projektu Młodzież i filantropia?
Celem projektu jest zwiększenie zaangażowania młodzieży w działalność na rzecz ich społeczności lokalnych oraz zaszczepienie w nich postaw filantropijnych.
2. Kto realizuje projekt?
Realizatorem projektu jest Fundacja dla Polski, która od ponad 20 lat wspomaga rozwój inicjatyw społecznych w naszym kraju, pomaga finansowo i merytorycznie instytucjom przeciwdziałającym ubóstwu i wykluczeniu społecznemu. W ramach Programu Filantropii Indywidualnej upowszechnia wiedzę i doświadczenia na temat możliwości angażowania się w działalność filantropijną oraz doradza osobom i instytucjom, które decydują się dołączyć do grona darczyńców.
Fundacja dla Polski prowadziła pilotaż projektu w partnerstwie z Towarzystwem Przyjaciół I SLO w Warszawie i Institute for Philanthropy z Londynu.
3. Do kogo skierowany jest projekt Młodzież i filantropia?
Projekt skierowany jest do uczniów szkół średnich.
4. Jaki jest zasięg projektu?
Pierwsza edycja projektu (2011/2012) realizowana była w dwóch szkołach warszawskich, druga (2012/2013) w dziesięciu szkołach na Mazowszu. Organizatorzy planują rozwój projektu i realizowanie go w kolejnych województwach.
5. Kto może wziąć udział w projekcie Młodzież i filantropia?
Fundacja dla Polski zaprasza zainteresowane szkoły (gimnazja i licea) do kontaktu.
6. Co to jest Wielki Finał?
Wielki Finał to spotkanie podsumowujące projekt, które organizowane jest w każdej szkole biorącej udział w projekcie. To duże lokalne wydarzenie, podczas którego występują zespoły uczniów przedstawiając publiczności przygotowane przez siebie prezentacje nt. wybranych organizacji pozarządowych. Jest to owoc ich pracy realizowanej w ramach projektu, prezentacja zdobytych umiejętności i wiedzy w czasie zajęć lekcyjnych. Prezentacje są oceniane w drodze konkursu przez niezależne jury. Zwycięski zespół wygrywa dotację dla bohatera swojej prezentacji - lokalnej organizacji pozarządowej.
7. Czy mogę zgłosić organizację pozarządową do projektu?
Organizacje pozarządowe są wybierane i zapraszane do projektu przez uczniów. Wcześniej analizują oni swoje otoczenie pod kątem występowania konkretnych problemów społecznych i poszukują lokalnych organizacji, które odpowiadają na te problemy. Uczniowie spotykają się z przedstawicielami organizacji, przeprowadzają wywiady i angażują się w jej działalność. Na tej podstawie przygotowują finałową prezentację. Zatem sama organizacja nie może zgłosić się do projektu. Jest to decyzja uczniów biorących udział w projekcie Młodzież i filantropia.
8. Jak przebiega projekt?
W pierwszej fazie projektu uczniowie szkół średnich uczestniczą w zajęciach dydaktycznych, podczas których zdobywają wiedzę na temat filantropii, organizacji pozarządowych, uczą się rozpoznawać potrzeby lokalnych społeczności, kształtują swoje umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej, pracy w grupach, pozyskiwania informacji, przygotowywania prezentacji i wystąpień publicznych. Słowem - robią coś dla siebie. W drugiej fazie projektu uczniowie stają się częścią społeczności - podzieleni na zespoły odwiedzają wybraną przez siebie lokalną organizację pozarządową, która według nich najskuteczniej rozwiązuje dany problem społeczny i gromadzą informacje na temat jej działalności. Angażują się też w jej działalność. Na tej podstawie przygotowują prezentację, którą następnie przedstawiają na forum szkoły podczas Wielkiego Finału. Prezentacje są oceniane przez niezależne jury. Zespół uczniów, który przygotuje najlepszą prezentację wygrywa dotację dla organizacji i przekazuje ją lokalnej organizacji pozarządowej – bohaterowi swojej prezentacji.
9. Czy udział w projekcie wiąże się z jakimiś kosztami?
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, nie wiąże się z żadnymi kosztami.